Vannastavne aktivnosti

Naša škola - Vaš partner za kvalitetno obrazovanje

Vannastavne aktivnosti su poseban vid nastavnog procesa, veoma bitan za učenike. Putem njih učenici tragaju za novim načinom samopoštovanja i oslobađanja svojih stvaralačkih potencijala. Također, putem vannastavnih aktivnosti učenici ispunjavaju svoje vrijeme konstruktivno, kreativno i na taj način oni sprječavaju ona ponašanja, koja nisu prihvatljiva niti u porodici, niti u školi a ni u društvenoj zajednici.

274354579_4856170157770159_5682475324659768394_n

U vannastavnim aktivnostima se mogu postizati vidni rezultati učenika i razvijati zanimanje za bavljenje određenim aktivnostima u slobodnom vremenu. Kod učenika prije svega trebamo razvijati motivaciju za uključivanjem u vannastavne aktivnosti, putem prikazivanja plana – šta će raditi, putem dovođenja učenika koji je ranije bio u tim aktivnostima – da ispriča svoje doživljaje, putem davanja slika sa takmičenja, putem pokazivanja različitih nagrada koje je određena sekcija postigla na takmičenju, kao i putem kreativnog sadržaja koje ćemo učeniku predstaviti putem vannastavnih aktivnosti .

U okviru vannastavnih aktivnosti trebaju se poštovati sljedeća pravila:

• Sloboda za pravilan izbor vannastavnih aktivnost

•  Smislenost koji daje društvenu i etičku vrijednost sadržaja, jer besmislenost je prvi put koji vodi ka dosadi , besciljenosti i sl.

• Individualnost i grupni rad

• Nadarenost

•  Samoaktivnost u kojoj učenik upoznaje sebe, svoje kvalitete, mogućnosti, stvara zadovoljstvo za sebe

• Raznovrsnost

• Primjerenost psihofizičkim mogućnostima učenika

• Suradnja sa drugim institucijama u oblasti kulture, umjetnosti i sl.

U školskoj 2021/22. godini u našoj školi održavaju se sljedeće vannastave aktivnosti:
Likovno kreativna
Likovna sekcija Stvarajmo zdrave navike